Przetrwanie w Don’t Starve Together

Gra „Don’t Starve Together” to samodzielne rozszerzenie, czyli oddzielna gra do gry „Don’t Starve” – survivalowego sandboxa.

Autorami obu produkcji jest kanadyjskie studio Klei Entertainment. Gra „Dont Starve Togheter” została wydana w kwietniu 2016 roku.

Cała gra polega na przetrwaniu jak najdwiększej ilości dni w przedziwnym Świecie, pełnym niezwykłych strorzeń, niebezpieczeństw i niespodzianek.

Przykładowe niebezpieczeństwa

Drzewce

Drzewce powstają, gdy ścinamy okoliczny las. Mają dużą ilość zdrowia oraz zadają duże obrażenia. Nie warto walczyć z drzewcami, jeśli nie wiesz co robisz.

Pszczoły

Pszczoły występują wszędzie, gdzie znajdują się gniazda. Są one neutralne, do czasu zaatakowania ich, lub ich gniazda. Są bardzo niebezpieczne w dużych stadach. Pszczołę można złapać w siatkę. Po złapaniu pszczoła pojawi sie w Twoim ekwipunku i będziesz mógł wytworzyć ul lub pszczelą minę.
—————————————————————————————————–

Zbieraj surowce, aby stworzyć nowe przedmioty i konstrukcje, które pozwolą Ci przetrwać jak najdłużej według Twojego własnego pomysłu. Odkrywaj fascynujące tajemnice niezwykłego świata, z którym przyjdzie Ci się zmierzyć.
DST możesz grać samemu lub z przyjaciółmi.
W „Dont Starve Together” można grać wieloma postaciami, z czego każda ma swoje dobre i słabe strony.

Zrób cokolwiek będzie trzeba, ale – co najważniejsze – nie umrzyj z głodu…

 

Tak jak w każdej grze survivalowej – w Dont Starve Together musisz zebrać podstawowe przedmioty, by przetrwać. Te przedmioty to m.in. :

    • Patyki;
    • Trawa;
    • Kamienie;
    • Krzemień;
    • Nasiona, jagody, grzyby lub każde inne pożywienie, jakie zdołasz znaleźć.

—————————————————————————————————–

Wchodząc na swój nowo stworzony Świat zobaczycie wygląd przybliżony do tego :

Teraz powinieneś szukać podstawowych przedmiotów, które wymieniłem wyżej. Większość z nich znajdziesz na ziemi, a za niektórymi będziesz musiał się bardziej rozejrzeć.

Trawa

Trawa rośnie na ziemi prawie w każdym rejonie Świata (oprócz pustyni). Daje ona możliwość wytworzenia m.in. liny, małego ogniska, pochodni, plecaka.

Patyki

Patyki możesz zebrać z małych drzewek rosnących tak samo jak trawa – na ziemi wszędzie, oprócz pustynii. Patyki dają możliwosć wytworzenia narzędzi (kilofy, łopaty, siekiery, młoty, motyki) oraz broni (oprócz narzędzi, których możesz użyć jako broni), takich jak maczeta, włócznia, szynkowy kij bejsbolowy, trójząb, katapulta oraz topór ze szkła księżycowego.

Kamienie ze skały

Kamienie wypadną z głazów, które możesz wykopać za pomocą kilofa. Rzadziej – będą leżeć na ziemi. Kamyki wypadają również, gdy znisczymy ognisko (fire pit), spetryfikowane drzewa.

Kamienie luzem

Kamienie mogą być użyte, aby wytworzyć ognisko (fire pit), science machine, amunicję do procy (pebbles). Można z nich wytworzyć cięty kamień, z którego można zrobić kamienną ścianę. Kamieniami można naprawić właśnie te ściany.

Naprawianie ściany

Krzemień

Krzemień znajdziesz w dużej ilości na ziemi oraz wykopiesz z gładkich lub złotych skał, takich jak te :

Krzemień może zostać użyty, aby wytworzyć narzędzia, takie jak kilofy, łopaty, siekiery, widły, brzytwę oraz motykę, jak i broń (włócznia).

Złoto

Złoto wydobiemy ze złotych skał, stalagmitów. Samorodki złota mogą pojawić się także w pobliżu grobów. Złoto daje możliwość wytwarzania lepszych, złotych narzędzi, a także science machine oraz silnika alchemicznego. Można także zrobić lodówkę, aby móc dłuzej przechowywać żywność oraz amulet wykrzeszenia.

Science machine

Grzyby, jagody i inne pożywienie

Grzyb w naturze

Kapelusz zielonego grzyba

W tym przypadku znalazłem zielonego grzyba. Jego kapelusz mozna zjeść na surowo lub upiec. Na surowo – odnawia 12,5 punktów głodu, kosztem 50 punktów psychiki. Upieczony zaś odnawia 15 punktów psychiki, kosztem jednego punktu zdrowia. Z grzybów można zrobić ratatouille lub klopsiki, jeżeli użyjemy garnka do wytworzenia potrawy.

Jagody

Jagody mozna znaleźć na dziko rosnących krzakach jagodowych lub na tych, które sami przyniesiemi do bazy i uchodujemy. Można je upiec, aby dostać upieczone jagody, a także jako większość dodatków do potraw w garnku.

Wartości jagód

Jagody można upiec, aby zyskać jeszcze więcej punktów głodu. Można też użyć je do potraw w garnku. Potrawy z garnka z użyciem jagód to m.in. potworna lasagne, klopsy, szaszłyki, dżem lub smocze ciasto.

Nasiona

Nasiona znajdziesz na ziemi. Zostawiły je ptaki. Nasionka można użyć w rolnictwie, bądź zjeść na surowo lub upiec. Można też nimi nakarmić małego ptaka.

Wartości nasion

Mały ptak

Z nasion można także zrobić klatkę na ptaki oraz książkę o zastosowaniu ogrodnictwa.

Pierwsza noc

Aby przetrwać pierwszą noc MUSISZ mieć jakiekolwiek źródło światła. Może to być ognisko, pożar w lesie, pochodnia – dosłownie wszystko, co daje światło.

Noc bez ogniska

Uważaj jednak na ognisko, bo w nocy grasują nocne ręki. Nie atakują one gracza, lecz przygaszają ognisko. W ciemności czai się niebezpieczeństwo, które jest śmiertelne.

Nocna ręka

—————————————————————————————————–

Po pierwszej nocy powinieneś poszukać lasu, bądź miejsca z większa ilością drzew. „Po co mi takie miejsce?” zapytasz… Podpal kilka drzew, poczekaj chwilę i pozbieraj wegiel drzewny ze spalonego lasu. Węgiel drzewny jest dobrą podpałką. Może też być wykorzystany do zrobienia bumerangu, podpalającej strzałki, prochu strzelniczego, garna oraz suszarni (coś jak wędzarka). Węgiel drzewny otrzymamy również, gdy zabijemy Krampusa.

Podpalanie drzewa za pomocą pochodni

Drzewo podpalamy za pomocą pochodni. Podchodzimy do niego i naciskamy PPM (lub inny, jeżeli ktoś ma interakcję przypisaną na inny przycisk). Po podpaleniu czekamy aż z drzewa zrobi zwęglona kłoda i je ścinamy.

Stos węgla

Garnek

Garnek daje możliwość gotowania bardziej skomplikowanych dań, takich jak klopsiki, dżem, szaszłyki itd…

Mam nadzieję, że pokazałem Wam podstawy gry „Dont Starve Together”. W tym wpisie ująłem najbardziej podstawową wiedzą o survivalu w wymienionym wcześniej tytule. Aby dowiedzieć się o wiele więcej o grze – zapraszam na polską, jak i angielską wikipedię DST

Polska wikiWikipedia DST

Angielska wikiAngielska wikipedia DST

Strona główna

©2021 Roch Rogowiec. Wszystkie prawa zastrzeżone

Pierwszy dzień w dzikiej Amazonii – Gramy w Green Hell’a!

 


Witajcie!
W tym tygodniu survivalu w grach na celownik weźmiemy polską produkcję
„Green Hell”.
Grę wydało studio Creepy Jar we wrześniu 2019 roku.

Gra polega po prostu na przetrwaniu w dzikich lasach Amazonii, gdzie spotkamy wiele niebezpieczeństw. Można w nią grać samemu, bądź z przyjaciółmi w trybie kooperacji.
Niedawno, bo 28 stycznia obecnego roku, do gry doszedł nowy dodatek „Spirits of Amazonia”, w którym chodzimy po mapie szukając legend ludu yabahuaca. Darmowy dodatek wprowadza wiele nowych interakcji ze światem gry oraz urozmaica rozgrywkę.

Suche fakty na bok. Czas na pierwszy dzień w dżungli.

Wchodząc na świat zobaczycie prawdopodobnie widok podobny do tego


Czas rozglądnąć się za pierwszymi rzeczami potrzebnymi do przetrwania Naszego pierwszego dnia w dżungli, czyli :

  • Liny
  • Kamienie (przerobić duże na małe)
  • Patyki (małe, duże)
  • Grzyby i inne pożywienie (w tym larwy)


Te grzyby odnawiają 2 punkty węglowodanowe i 10 energii oraz zabijają pasożyty.
Grzyby znajdziesz na drzewach, rosnących oraz tych, które już upadły. W zależności od koloru – grzyby mają inny efekt.

Następne są Liny. Znajdziesz je na dużych (grubych) drzewach. Będą one po prostu zwisały z drzewa.

 

Podczas twojej wędrówki po dżungli, prawdopodobnie znajdziesz dziwne rośliny, które będziesz mógł zniszczyć, aby dostać „podejrzane ziółka”. W moim przypadku, dana roślina zdejmuje efekt trucizny.

 

Zbieranie patyków jest bardzo proste. Znajdziesz je na ziemi, lub po ścięciu drzewa. Na ziemi leżeć będą małe i zwykłe patyki. Po ścięciu drzewa dostaniesz długi kij i belki.

 

Larwy znajdziesz w częściowo zjedzonych zwłokach zwierząt. Pomagają one wyleczyć zakażoną ranę oraz można je jeść.

 

Kamienie znajdziesz tak samo jak patyki – będą po prostu leżeć na ziemi, najczęściej przy rzekach i stawach, jeziorach. Aby zamienić duży kamień w mały, wystarczy przytrzymać PPM i najechać na „Harvest”. Na początku gry wszystkie nasze narzędzia będą właśnie z kamieni.

 

Gdy już zrobisz siekierę z patyka i kamienia, będziesz mógł ścinać drzewa, z których dostaniesz długi kij, który da Ci możliwość tworzenia włóczni.

 

Gdy już będziesz miał długego kija, kamienne ostrze (zrobisz je z dwóch kamieni) i linę – będziesz mógł zrobić włócznię. Daje ona duże możliwości w zdobywaniu jedzenia. Zawsze celuj w głowę (chyba że to wąż, skorpion, krab, ryba)


Gdy bedziesz miał już włócznię – poszukaj zwierzyny i spróbuj ją upolować. Za pierwszym razem może Ci się to nie udać, ale pamiętaj – nie poddawaj się.

 

Gdy już upolujesz sobie jedzenie, czyli w moim przypadku węża – możesz go oskórować żeby dostać z niego pożywienie. Aby oskórować zwierzę, musisz mieć w plecaku kamienne ostrze.


Polowanie na kapibarę

 

 

 

Aby przeżyć pierwszą noc potrzebne będzie jakieś schronienie, prawda? Aby stworzyć podstawowe schronienie musisz wejść w notatnik (bazowo przycisk N), a następnie przejść w ikonę domu i wybrać schronienie, które najbardziej Ci pasuje.
Aby rozpalić ognisko potrzebujesz rozpalarki (hand drill) oraz suchych liści (suche liście otrzymujesz, gdy będziesz trzymał liście w plecaku przez określony okres czasu, aż poprostu się wysuszą). Ognisko daje ciepło oraz możliwość pieczenia jedzenia.

 

Ostatnie na liście jest schronienie. Jak wytłumaczyłem wyżej, musisz je wybrać z notatnika (N). Schronienie pozwala na zapisanie gry, aby móc powrócić do przetrwania później.

 

To wszystko, co potrzebujesz wiedzieć, żeby przetrwać pierwszy dzień w „Green Hell’u”. Mam nadzieję, że Ci pomogłem. Daj znać w komentarzać, czy mój poradnik był pomocny.

Źródłem była wiedza moja i moich przyjaciół oraz oficjalna wikipedia gry.
Wikipedia Green Hell

Strona główna

©2021 Roch Rogowiec. Wszystkie prawa zastrzeżone